Bursa Kütüphaneleri  

   

Kütüphanecilik  

   

  2 Haziran 2010 günü resmen tekrar açılan Türk Kütüphaneciler  Derneği Bursa Şubesi, 3 Ekim 2010  tarihinde  ilk Olağan  Genel Kurulunu  yaparak  faaliyetlerine başlamıştır.

 

        Bursa gibi Türkiye’nin lokomotifi 5 büyük kentinden birisi olan  şehrimizde   kütüphanecilerin örgütlü  olmaması  çok  büyük  bir  eksiklik  olarak  önümüzde  durmaktaydı ve biz bu  aşamada Uludağ  Üniversitesi, Büyükşehir Belediyesi Setbaşı Şehir  Kütüphanesi, Nilüfer Akkılıç Kütüphanesi, İl Halk Kütüphanesi ve diğer kurumlarda çalışan  arkadaşlarımızla  yan  yana  gelerek bu konudaki görüşlerimizi paylaştık. Daha  önce  dernek  tecrübesi  olan  arkadaşlarımızla,  ne  gibi  sorunlarla  karşılaştıklarını  ve  bizlerin  fark  yaratma  adına  neler  yapabileceğimizi  konuştuk. Sonuç olarak Bursa'da önemli bir sivil toplum kuruluşu olmak hedefiyle TKD Bursa  şubemizi kurduk.

 

        7 kurucu üye ile başladığımız bu yolda şu anda 47 üyemiz bulunmaktadır. Bursa’ya kültürel anlamda yeni  bir  ses  ve  soluk  getirmek, kütüphanelerimizin  yaşayan bir  organizma  olduğunu  anlatmak  amacıyla  herkese   MERHABA  diyoruz.

   
© Kazım ŞENTÜRK